.

חם בפורום
קבוצת הלימוד של
הפרק היומי בתנ"ך
בוואטסאפ וביוטיוב. הצטרפו אלינו -

חיזוק דימוי עצמי אצל ילדיםלנורית שלום!
כהורים ל -4 ילדים חביבים, חשוב לנו לפתח אצל ילדינו את ההרגשה שהם טובים ורצויים גם במשפחה וגם בחברה.
אנו יודעים כמה חשוב שלילד יהיה בטחון עצמי ודימוי עצמי טוב כדי שיוכל להסתדר בחיים.
עם זאת, לצערנו אנו כהורים אנשים יחסית שקטים וביישניים וחוששים להביע את עצמנו בחברת אנשים.
מאוד היינו רוצים לעזור לילדים שלנו להיות יותר פתוחים ובטוחים בעצמם מאיתנו, ולחסוך להם את ה-"סבל" של הדימוי העצמי הנמוך שמלווה אותנו מילדותנו עד היום בבגרותנו.
אנו מזהים בעיה כבר אצל בבנו הבכור. הוא לא כל כך סומך על עצמו, דן את עצמו לכף חובה ויחסית סגור וחסר בטחון עצמי.
נשמח לקבל עצה מה אפשר לעשות כדי לעזור לו ולעצמנו, אם הדבר בכלל אפשרי.

 הורים יקרים שלום!

כולנו היינו רוצים דימוי עצמי גבוה- לעצמנו וכך גם לילדינו, החשובים לנו כל כך.

רוב ההורים רוצים לעשות את המיטב כדי לחזק את הדימוי העצמי של ילדיהם ואף רואים זאת כחלק מאחריותם החינוכית.
 
אם כולם רוצים בדימוי עצמי גבוה, מדוע כל כך קשה להשיג אותו? מדוע חלק נכבד מהאנשים המבוגרים וגם הילדים מעידים על עצמם שיש להם דימוי עצמי נמוך מכפי שהיו רוצים? ומדוע חלק לא קטן מההורים מרגישים שלמרות רצונם הטוב הם לא מצליחים לעזור לילדים לשפר את ביטחונם העצמי?

חשוב שנשים לב, ישנו קשר בין הדימוי העצמי שלנו לדימוי העצמי של ילדינו. כשהורה מרגיש שהוא לא מצליח לעזור לילד כפי שרצה- הדימוי העצמי שלו נפגע, והוא חוזר בעוצמה גדולה יותר לאותה נקודת קושי ומורכבות של חיזוק הדימוי העצמי לעצמו ולילדיו.

חשוב לדעת - הדימוי העצמי של האדם, בודאי ניתן לחיזוק, שיפור והעצמה. על ידי עבודה אישית נכונה ניתן להגיע להישגים מדהימים!
 
ראשית , אנסה להגדיר לכם מהו דימוי עצמי ואח"כ לפרט מהם הדרכים שניתן לפתח את הדימוי העצמי שלנו כהורים ושל ילדינו כמובן .
 
הגדרת 'העצמי': העצמי אינו כמו כל איבר בגוף, כמו הלב, הריאות או הכבד, אי אפשר לראותו  אף לא ברנטגן או בסורק משוכלל. 

העצמי' הוא מבנה של הנפש.  כמו שיש שלד, שעליו בונים בנין. כמו  עמוד השדרה, שמחזיק את הגוף, כך העצמי הוא 'השלד של הנפש', ועמוד השדרה שלה.
 

כיצד ניתן לשפר בטחון עצמי של ילדים- המלצות מעשיות:

אחלק את ההמלצות המעשיות לשני סוגים בקצרה:

1: המלצות הקשורות לדיבור הפנימי של האדם- דברים שאדם יכול לומר לעצמו כדי לחזק את הדימוי העצמי של הילד.

2: המלצה הקשורה לעשייה- מה כדאי לעשות כדי לחזק את הדימוי העצמי של הילד.
 

1. בניית דיבור פנימי חיובי אצל הילד, וגם אצל ההורה.
לכל אחד מאיתנו יש כידוע דיבור פנימי, דברים שאנחנו אומרים לעצמנו. מחשבות ופרשנויות שיש לנו על העולם סביבנו ועל עצמנו. הדימוי העצמי הוא בעצמו סוג של דיבור פנימי. דברים שאתה אומר לעצמך על עצמך- דיבור עצמי חיובי מבטא ומחזק דימוי עצמי חיובי ('אני טובה', 'אני אסתדר'...) , ודיבור פנימי שלילי מבטא ומחזק דימוי עצמי שלילי ('שוב פישלתי', 'אני אף פעם לא אצליח'...)

ההמלצה היא: להכין לעצמנו 'משפטי מגן', שישמשו כהגנה במצבי לחץ וסיכון לדימוי העצמי, ויעזרו לנו להמשיך להאמין בעצמנו וביכולות שלנו גם כשקשה. בעזרת משפטים אלו ניתן יהיה לשמור על תחושת ערך טובה, ועל כוחות התמודדות.
 
את המשפטים הללו האדם אמור לנסח לעצמו כך שיהיו אמינים ויצליחו לעודד ולהעצים אותו.
כך למשל, אדם יכול לומר לעצמו: "אני לא מושלם, אבל אני בסדר"; "הוא כועס עלי, זה לא נעים, אבל זה לא ממוטט אותי".

גם אם משפטים אלה נראים מלאכותיים ולא משקפים את מצבי העכשווי, אני אומר אותם לעצמי שוב ושוב, וכך אני בונה ומחזק בתוכי את הדימוי שלי עד שאשפר את תחושותיי הפנימיות באופן אמיתי. כל אחד צריך להתאים לעצמו את המשפטים ש"מתלבשים" עליו ביותר.
 
ההנחה היא שכאשר הורים יצליחו לשמור על הדימוי העצמי החיובי שלהם גם במצבי קושי, הם יוכלו להיות יעילים יותר בתגובותיהם לילדים, ויוכלו גם לעזור לילדים לבנות לעצמם דיבור פנימי חיובי ומחזק.
 
גם בשיחה עם הילדים, חשוב למצוא את המשפטים שהילד יוכל להאמין בהם, שבאמת יחזקו אותו. לא להסתפק במשפטים כלליים כמו 'תתאמץ ותצליח' או  'תתאפק- תספור עד עשר', או 'תתעלם ואל תתרגז'. כי משפטים אלו לא יעילים.

חשוב להנחות את הילד לנסח משפטים בגוף ראשון, שהילד יפנה לעצמו במקומות שקשה לו, ויאמר לעצמו משפטים כמו, "זה קשה, אבל אני מסוגל", "פעמים קודמות הצלחתי, אז גם עכשיו", " יש חברים שאוהבים אותי". באופן זה הילד מאמין בעצמו, ובכך מחזק את הדימוי והמסוגלות העצמית שלו.
 

2) המלצה הקשורה לעשיה: לתת כמה שיותר חיזוקים, ופידבקים חיוביים- חשוב  לומר 'מילה טובה' על הצלחות, וגם על מאמצים. כשמפרגנים לילדו על הדברים הטובים שיש בו, ונותנים לו להרגיש טוב ומוצלח גם אם אינו מושלם- הדבר מחזק את הדימוי העצמי .

למבוגרים יש נטייה להתמקד בשלילי ולהתייחס מעט מידי לחיובי. הדבר עלול להגרם מסיבות רבות- לעיתים מותשים מעיסוק בבעיות, לעיתים לא שמים לב שצריך ואפשר לומר מילה טובה ולפעמים גם מבוגרים לא יודעים לתת חיזוק, כי הם בעצמם לא מרבים לקבל חיזוקים.

הנטייה זו באה לידי ביטוי בכך שרוב תשומת הלב של ההורים מופנית לקשיים, הם מרבים להעיר לילדים ולהעביר ביקורת על מה שלא תקין, וממעטים יחסית להחמיא להם או לחזק אותם.

היכולת לעודד ולחזק תלויה בשינוי נקודת המבט על המציאות. לדוגמא- הילד לא רוצה להתקלח. הוא נאבק, ממציא תירוצים, דוחה את הקץ, מתעמת, מתיש את ההורה. בסוף הוא נכנס להתקלח. האם נשמע לכם תמוה לחזק אותו על כך? לומר לו, ובלי ציניות : "ראיתי כמה לא רציתי להתקלח, אבל בסוף הלכת- יופי".
 


לסיום, הייתי רוצה לאחל לכולנו שנזכה לדימוי עצמי חיובי מספק. שנחשוב על עצמנו ועל ילדינו דברים טובים, שנוכל להנות ולהרגיש סיפוק מהצלחותינו, ולעודד ולחזק את עצמנו וילדנו במצבי קושי בלתי נמנעים. שנדע שגם אם אנחנו לא מושלמים - ואכן אנחנו לא מושלמים- עדיין אנחנו טובים, ושווים את כל הטוב שניצור לעצמנו.
 


נורית אלבז
יועצת חינוכית

כתובת: ת.ד. 210 קרית מלאכי   טלפקס: 08-8503823   מייל: merkaznerya@gmail.com