.

חם בפורום
קבוצת הלימוד של
הפרק היומי בתנ"ך
בוואטסאפ וביוטיוב. הצטרפו אלינו -

חששות בדרך לחופה


שלום רב, אני ערן ויוצא עם חברתי כשלוש שנים, שנינו בסוף שנות ה 20. במהלך חצי השנה האחרונה אני חש לחץ סביבי למסד את הקשר ולהתחתן. האמירות הללו מגיעות גם מצד המשפחות אך גם לא מעט על ידי רמיזות מצד חברתי שנשמעות חלקן בהומור אך רומזות בבירור שהיא לא תחכה לאורך זמן ושאולי אפספס אותה אם לא אזדרז להציע נישואין.
יש לציין כי אני חש אהבה רבה לחברתי ובאופן כללי נראה לי כי אנו מסתדרים טוב ביננו אך יש בי חשש מסוים מפני ההתקדמות לשלב הבא. בכל פעם שעולה נושא החתונה אני מתרחק פיזית, נאטם רגשית ועולות בי שאלות כמו האם זה לא מוקדם מדי עבורי? האם אני עושה את הבחירה הנכונה? האם היא האחת? האם חוויתי מספיק? האם אני מוכן לקחת על עצמי אחריות של אישה, משפחה, ילדים? מצד אחד אני חש את הבהלה ומצד שני כל כך חושש לאבד את הקשר המשמעותי שיש לי איתה. כיצד ניתן לקבל החלטה?

 


שלום ערן, אני מעריכה את הכנות ואת הרצינות בה אתה מוכן לבחון את הקשר הזוגי בו אתה נמצא. אכן החלטה לא פשוטה עומדת בפתחך, מצד אחד בת זוג אותה אתה מכיר ואוהב כבר מספר שנים ככל הנראה מעוניינת להתקדם בקשר הזוגי ולמסדו. אתה חש כי אינך רוצה לפספס קשר זה אך יש בך שאלות משמעותיות לגבי הרצונות האמתיים שלך.

כפי שציינת שניכם בסוף שנות העשרים לחייכם ונראה כי הלחץ הסביבתי וכן הרצון של חברתך משפיעים עלייך וגורמים לך להתרחק ממנה פיזית ורגשית.

חששות ושאלות שעולות בשלב הזה הן לגיטימיות ושכיחות מאד. בלא מעט מהמקרים החששות מופיעות אצל שני בני הזוג אבל רק חלק מוכנים או יכולים לבטאם.

אנסה להתייחס לשאלות אותן אתה מעלה, בנוגע ל"בחירה הנכונה"  ו"האם היא האחת"– לשאלות אלו אין תשובה שתשרה ביטחון, אנו חוזרים ושואלים את עצמנו לאורך הקשר הזוגי בצמתים שונים האם עשינו את הבחירה הנכונה. לא ניתן לדעת אם הבחירה שאעשה היום תתאים לי בעוד מספר שנים, אבל כן ניתן לבחון אם כרגע לאור היכרותי עם חברתי, היכרותי עם עצמי, תחושותיי ורגשותיי הקשר טוב עבורי, משרה עלי אהבה, רוגע, ביטחון וכל אותן תחושות חיוביות שאמורה ויכולה לספק החוויה הזוגית. עדיין לא נמצאה הנוסחה שתנבא התאמה זוגית וניתן לראות במקרים רבים שהיסוד המשמעותי בקשר לאורך השנים הוא המאמץ שאנו עושים כדי להתאים את עצמנו לאדם איתו אנו רוצים להיות ולא הניסיון למצוא את המתאים לנו ביותר.

בנוגע לשאלות האם חווית מספיק והאם אתה לא צעיר מדי. ראשית רק אתה מכיר את עצמך ויודע עד כמה התנסית בעבר או שעדיין אתה חש שמשהו בחוץ עדיין מחכה... בעולם בו אנו חיים כיום נראה לנו כי האפשרויות ליצירת קשר הן בלתי מוגבלות ולעיתים מפתות. יש בכך מן האמת אך המכשול בכך הוא שחשיבה כזו מקשה עלינו לעצור את המירוץ כשיש לנו קשר טוב, כי חוזרות ועולות הספקות שאולי משהו טוב יותר מחכה לנו בחוץ.

לגבי האחריות שבקשר הזוגי, אחריות ומחוייבות יש לנו בתחומים רבים לאורך חיינו בלימודים, צבא, עבודה וכו' הייתי מזמינה אותך לבחון עם עצמך איך אתה חש באופן כללי עם לקיחת אחריות ומה המשמעות של מחוייבות עבורך האם יש בכך משהו שמאיים על החופש והעצמי שלך?

היתרון בקשר הזוגי הוא שבו יש שניים, שניים שצריכים ויכולים לחלוק את הנטל והאחריות שמביאים אתם חיי משפחה.

לסיכום, אני מזמינה אותך ראשית לבדוק עם עצמך את הנקודות אליהן התייחסתי בתשובתי, בחן את רגשותיך בצורה כנה ודע אם באמת מצאת חוף מבטחים.

כמו כן כיוון שציינת את הקשר הטוב שיש בינכם כדאי מאד לקיים שיחה גלויה עם חברתך בה תנסו לבחון בצורה כנה ופתוחה ללא רמיזות והשפעות של הסביבה מה הן שאיפותיכם, רצונותיכם וגם ההתלבטויות והקשיים. לרוב שיחה פתוחה וכנה מסייעת לנטרל פחדים וחששות שאנו מעצימים בתוכנו כאשר אנו משאירים אותם לעצמנו.
לא מעט זוגות מגיעים לפגישת התייעצות זוגית בשלב זה של הקשר על מנת לבחון יחד את נקודות התורפה לפני מיסוד הקשר ולבנות תשתית משותפת, יציבה ובטוחה להתחלת החיים המשותפים.כל טוב,


ליהי הימן גלט
מטפלת אישית, זוגית ומשפחתית מוסמכת
מנהלת התחנה לטיפול וייעוץ זוגי, קריית מלאכי

 
 

כתובת: ת.ד. 210 קרית מלאכי   טלפקס: 08-8503823   מייל: merkaznerya@gmail.com