.

חם בפורום
קבוצת הלימוד של
הפרק היומי בתנ"ך
בוואטסאפ וביוטיוב. הצטרפו אלינו -

זוגיות וכסף


כסף וזוגיות – הילכו שניהם יחדיו?
 

כשזוג מתחבר מושגים רבים עולים על הפרק – אהבה, התרגשות, תקווה, שיתוף, תקשורת, שאיפות. אבל כסף? למה צריך להתעסק עם ענייני חולין?. למה? כי כסף נמצא ומשפיע על כל תחומי חיינו. החל מהדיון ה"עמוק" בנוגע למי משלם בפגישה הראשונה והלאה בהוצאות ו"רווחים" מהחתונה, לקנות/ לבנות או לשכור דירה, או לחסוך ולגור אצל ההורים דרך הוצאות הריון ולידה, חוגים, חגים, בילויים, משברים, פרישה וכן הלאה.

יש משפט שאומר ש"כשאין כסף האהבה פורחת דרך החלון", ואני אומרת שכשלא יודעים לנהל דיאלוג פתוח (גם על כסף), הקשיים מצטברים.

 

כסף והתנהלות כלכלית מגלמים בתוכם נושאים שונים שלאו דווקא קשורים לכסף ומשפיעים באופן ישיר על יחסים. לכסף משמעויות שונות אצל אנשים שונים. יש שכסף עבורם הוא סמל לכוח, שליטה, מעמד. יש כאלו שבאמצעות הכסף מפצים עצמם על חוסרים מעברם - פיצוי רגשי, אהבה, יחס. יש המרגישים צורך לחסוך כדי שלא יחסר, כאשר החיסרון האמיתי שאיתו הם מתמודדים הוא לאו דווקא כספי. יש אחרים שעבורם כסף הוא דבר שולי וחסר חשיבות.

 

המשמעות הרגשית שאנו נותנים לכסף משפיעה על דרך השימוש שלנו בו. פזרנות או חסכנות, ניהול הוצאות מדוקדק או הוצאה לא מבוקרת, עבודה אינטנסיבית להשגתו או התעלמות מהצורך בו. אלו הן דפוסים שונים וקיצוניים של התייחסות לכסף. כאשר נפגשים שני אנשים בעלי יחס שונה לכסף ודפוס שונה של שימוש בו, יכולים להיווצר פערים ומתחים.

לדוגמא: הבעל החסכן, שדואג למחר ומצמצם כל הוצאה שלו ושל משפחתו, מול אישתו שחדוות הקניות ממלאת עבורה צורך רגשי של מילוי החסר. או גבר שהוצאותיו על רכוש וציוד גורמות לו לתחושת גבריות והצלחה אל מול אישתו שעבורה פזרנות זו הינה ראוותנות בלבד.

 

כפי שאנו שונים מבני זוגנו בתחומים שונים מעצם היותנו אנשים שונים, בעלי רקע שונה וחוויות חיים שונות, סביר להניח שגם בנושא הכספי יהיו ביננו הבדלים. כל עוד הבדלים אלו מדוברים ואינם משפיעים על התנהלותנו הכספית או על טיב יחסינו, אין עם כך קושי. הקושי מתחיל כשהשוני פוגע בדרך ניהול התקציב במשותף ומשפיע על יחסינו עם בן/בת הזוג.
 

כיוון שאני עוסקת ביחסים ורגשות ולא בכלכלה, אומר שאין נכון או לא נכון בהוצאות כספיות. החלטה מושכלת יותר או פחות מבחינת הוצאה כספית תלויה בסדרי עדיפויות. אם יש פער בסדרי העדיפויות של הזוג, הדגש מבחינתי הוא הפער. פער מבטא חוסר הסכמה. סדרי עדיפויות שונים צריכים להיות מדוברים. ללא ביקורת/ שפיטה או קביעה חד צדדית. לכל צד המניעים והשיקולים שהובילו אותו להתנהל כפי שבחר.

ניהול נכון של תקציב, כמו ניהול תחומים אחרים בחיים הזוגיות רצוי שיתבצע בשיתוף פעולה. משמעות הדבר שיש להגדיר מטרות ויעדים כלכליים עתידיים המוסכמים על שני בני הזוג. כאן הכוונה להוצאות גדולות עתידיות – לידת ילד, בר מצווה, רכישת רכב וכו'.
 

בנוגע להתנהלות היום יומית, והצרכים הרגשיים והכלכליים של כל אחד מבני הזוג, יש מקום לנסות להבין את המניעים שעומדים מאחורי דפוסי ההתנהלות, לבדוק מה הם הדברים המשמעותיים עבור בני זוגנו ואיפה המקומות בהם כל אחד מאיתנו יכול להכניס שינוי כלשהו בדפוסי התנהגותו לטובת ההתנהלות המשותפת.

לעיתים מתחים סביב כסף מבטאים נקודות קושי אחרות בזוגיות שהדרך "הקלה" היא להשליכם על הכסף. המתח יכול לנבוע מקושי סביב נושאים כמו ביטחון, שליטה, התמודדות עם דחפים, אגו, שותפות וכו'. אם אנו יכולים לזהות כי אותם דפוסים חוזרים גם בתחומים אחרים בחיינו יש מקום לבדוק עם עצמנו, עם בן זוגנו או בסיוע אדם חיצוני מה עומד בבסיס הקושי.
 

לסיכום: בעיות כלכליות יכולות להוות סיבה לקשיים ומשברים זוגיים אך גם קשיים זוגיים מובילים לעיתים לבעיות ומשברים כלכליים. אם נוכל להיות קשובים זה לזו ופנויים לבחון לעומק את בסיס הקושי, נוכל בשיתוף פעולה לצלוח משברים אלו. בכל מקרה את שני הנושאים מומלץ לא להזניח ולפנות ליעוץ מקצועי כשאנו חשים איבוד שליטה, בילבול וכל קושי.

 

 

בברכת זוגיות טובה,ליהי הימן גלט,

מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת

מנהלת התחנה לטיפול וייעוץ זוגי, קרית מלאכי

 


כתובת: ת.ד. 210 קרית מלאכי   טלפקס: 08-8503823   מייל: merkaznerya@gmail.com