.

חם בפורום
קבוצת הלימוד של
הפרק היומי בתנ"ך
בוואטסאפ וביוטיוב. הצטרפו אלינו -

זוגיות וטיפולי פוריותזוגות נישאים מתוך חלום להקים משפחה ולחוות את חווית הלידה וגידול הילדים, שלב זה נתפס כחלק אינטגראלי ממהלך חיינו. כאשר תוכנית זו מצליחה ומתממשת זו הקלה גדולה לזוג, אך זוגות רבים בימינו חווים קשיים במהלך התקין של כניסה להריון.

הקושי יכול להיוודע חודשים ארוכים אחרי ניסיונות כושלים לכניסה להריון, עד אז (ברוב המקרים) לא יכול לדעת הזוג כלל כי קיימת בעיה.
אי הוודאות הראשונית בעצמה מהווה גורם מתח רב וזאת עוד בטרם החל ברור הבעיה. עולות שאלות כגון האם קיימת בעיה? מה המשמעויות של כך במידה וכן? האם בכלל יהיה לנו ילד? ומתלוות תחושות של הלם, כשלון, תסכול, דיכאון, דאגה וחשש מהבאות.

מהתחלת שלב ברור הקושי נכנס הזוג לביצוע פרוצדורות רפואיות. הליך שהיה אמור להתרחש בין בני הזוג באופן אינטימי, דיסקרטי, רגוע ומרגש הופך נחלתם של רופאים ואחיות שהופכים מעורבים. המקום הפרטי ביותר של זוג נחשף, מבוקר, נמדד ומטופל ע"י זרים.
עם קבלת האבחנה לגבי גורם הבעיה, נכנסים זוגות רבים להליך של טיפולי פוריות, אצל כל זוג נקבע פרוטוקול טיפולים המותאם לצרכיהם. אתייחס לפן הרגשי המלווה שלב זה.

נוסף לחוסר הוודאות והדאגה לגבי מה יביא העתיד מתווסף בשלב זה פן פיזי, נפשי וכלכלי. ההליך הרפואי שעוברת על פי רב האישה מלווה הן במכאובים פיזיים והן בשינויים רגשיים גם כתוצאת לוואי מהחומרים השונים המוחדרים לגופה. הטיפולים מצריכים כוחות פיזיים ונפשיים רבים ומשפיעים על התפקוד הזוגי והמשפחתי. בל נשכח כי לאותם אנשים מחויבויות נוספות הממשיכות להידרש מהם: עבודה – ההליך הרפואי דורש הן היעדרויות לא מעטות מהעבודה והן הוצאה כספית גבוהה. טיפול בילדים באם כבר יש כאלו – בחלק מהמשפחות כבר ישנם ילדים בוגרים יותר וצרכיהם ודרישותיהם אינן נעלמות, וכמובן טיפוח הקשר הזוגי.

בהרבה מהמקרים זוגות עוברים שוב ושוב ניסיונות הפריה ובכל פעם צריכים לנוע בין צפייה, תקווה והתרוממות רוח לייאוש, אכזבה ותחושת כישלון. את השינויים הרגשיים האינטנסיביים האלו עוברים שני בני הזוג. לעיתים מצליחים בני הזוג לתמוך זה בזה אך לאורך הזמן ישנם זוגות שהמסע יעייף אותם, כוחותיהם הרגשיים ידלדלו והם עלולים להפנות את תחושות הכעס, התסכול והאשמה אחד כלפי השני. בחלק מהמקרים חסר לזוג גורם תמיכה חיצוני בשל החשש לשתף קרובים או חברים מתוך בושה, חוסר רצון להדאיג או לאכזב או חשש שיחושו רחמים כלפיהם. לעיתים יכולות לעלות תחושות קנאה בזוגות להם הליך הכניסה להריון הינו טבעי דבר העלול ליצור מתח במפגשים כאלו.

חלק נוסף בתפקוד הזוגי העלול להינזק הינו הקשר האינטימי. עם הכניסה לטיפולים הופך לעיתים הקשר האינטימי לדבר המיועד רק להגשמת מטרה כאשר במקרים מסוימים הוא צריך להיות מתוכנן ומתוזמן ולאו דווקא קשור לרצון או לחשק כפי שהיה טרם הטיפולים.

במקרה של בעיית פריון יכולות לעלות תחושות של פגימות המשפיעות על התפיסה של האדם כגבר או כאישה. המתח בו נתון הזוג ותחושת הכישלון, הם כשלעצמם עלולים להשפיע על הקשר האינטימי. כאשר מדובר בזוגות שומרי מסורת, שלב הנידה יכול להימשך זמן ממושך יותר בשל שינויים פיזיים. המרחק הפיזי הממושך בכל המקרים עלול להוביל למרחק נפשי.

פנייה לטיפול זוגי במהלך הטיפולים הנה דרך יעילה להתמודד עם המתח והעומס הרגשי הרב המתלווה לתהליך. בטיפול יכול הזוג להיעזר בגורם חיצוני, נטול מעורבות רגשית בשונה מחבר או בן משפחה. טיפול יכול לשמש מקום לגיטימי לניקוז כל התחושות הקשות וקבלת עזרה לשימור התא הזוגי כמקור תמיכה. לעיתים מרכזת האישה אליה את רב דאגת הסביבה ובכך נשאר הבעל, שהוא עצמו זקוק לתמיכה, בתפקיד המסייע בלבד ללא התייחסות עמוקה להשלכות הרגשיות שיש לתהליך עבורו.

במרוץ אחרי הגשמת החלום ללידת ילד בהליך המורכב הכרוך בטיפולי פוריות, אנו עלולים לשלם מחירים רגשיים אישיים וזוגיים שיש לתת עליהם את הדעת ולקבל סיוע.
סיוע רגשי במטרה להשיג שלווה נפשית יכול לסייע לתהליך ולהקל עליו.
 


בברכת זוגיות טובה,


ליהי הימן גלט, עו"ס
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת
מנהלת התחנה לטיפול זוגי, קרית מלאכי
 

 
 

כתובת: ת.ד. 210 קרית מלאכי   טלפקס: 08-8503823   מייל: merkaznerya@gmail.com