.

חם בפורום
קבוצת הלימוד של
הפרק היומי בתנ"ך
בוואטסאפ וביוטיוב. הצטרפו אלינו -

הקן מתרוקן


ליהי שלום, שמי יפה אני בת 56 נשואה ואם לחמישה. כל ילדי מתגוררים מחוץ לבית. בשנה האחרונה התגייס גם בננו הצעיר. אני עקרת בית כך גם הייתי רוב שנות נישואיי ובעלי יצא לפנסיה גם כן. רוב שנותי עסקתי בטיפול בבית ובילדים - בישלתי, כיבסתי, ניקיתי וסייעתי להם בכל דבר. בשנים האחרונות חשתי כי איני נחוצה ממש, הילדים הקימו משפחות, בעלי עבד ורוב שעות היום הייתי ללא תעסוקה. עם גיוס בני ויציאת בעלי לפנסיה החלו להופיע ביני ובין בעלי מריבות ומתחים רבים יותר משהיו בעבר. נראה כי אנחנו לא רגילים למצב כפי שהוא כיום וחוסר המעש מעורר מתח רב. מה ניתן לעשות?
 יפה שלום, אני מודה לך על פנייתך, את מתארת בפני היום שלב טבעי במהלך חייה של משפחה – שלב יציאת הילדים מהבית "הקן המתרוקן" ושלב יציאה לגמלאות. כל שלב בחיינו נושא בחובו פוטנציאל לצמיחה והתקדמות אך גם קושי וקונפליקט חדש אותו יש לצלוח. את שהיית רגילה להשקיע את רב זמנך בעשייה האינטנסיבית שבהחזקת בית וגידול ילדים מוצאת עצמך כיום משוחררת ממטלות רבות ואולי במובן מסויים פחות נחוצה וגם בעלך שנהג להיות עסוק בעבודתו מוצא עצמו כעת זמן ממושך בבית. השהייה הממושכת יחד לצד הידלדלות התפקידים והתעסוקה, עלולה לעורר מתחים וקונפליקטים שאולי לאורך השנים לא הייתם פנויים אליהם או העדפתם שלא לעוררם ולעסוק בשגרה.

זוגות רבים לאחר הולדת הילד הראשון, עם המעבר להורות, מפנים את עיקר תשומת הלב להיותם הורים ומשפחה ותפקיד בן/בת הזוג והעיסוק בקשר הזוגי נדחקים לשוליים.

אם לאורך השנים לא מפנים בני זוג משאבים לבניית תשתית חזקה ועבודה אינטנסיבית על הקשר ביניהם הם עלולים למצוא עצמם, עם עזיבת הילדים והפרישה לגמלאות, מרוחקים ונטולי עניין משותף. יש לזכור כי שלב זה מתרחש על פי רוב בשנות החמישים –שישים לחיים, תקופה זו כשלעצמה, המכונה "גיל המעבר", מלווה בשינויים אישיים, נפשיים ופיזיולוגיים שלהם עצמם ישנה השפעה על הזוגיות. נושאים כגון ירידה בחשק/ תפקוד מיני, דימוי עצמי, פרישה מעבודה, קשרים עם ילדים בוגרים/ כלות וחתנים, תפקיד משתנה של ההורה – מעבר להיותו סב וכו', כל אלו ועוד הנם נושאים מורכבים ומעוררי שאלות ומתח שיש להערך אליהם ולהבין את השפעתם. אם חלל הזמן שנוצר לא מתמלא בתכנים/ משמעות/ עניין אחר, הוא יכול לשאוב לתוכו תחושת שיעמום וריקנות ולעורר מתחים רבים.

כפי שציינתי השלב בו אתם נמצאים מביא עימו מורכבויות רבות אך גם הזדמנויות לא מעטות. יציאת הילדים ועצמאותם הינה תעודת הצלחה עבורכם שהצלחתם לגדל ילדים המסוגלים לפתח ולנהל חיים עצמאיים, דבר שאינו מובן מאליו בימים אלו בהם מתעכבת מאד יציאת הילדים מהבית ורבים ממשיכים להישען על הוריהם. יציאתם מצמצמת עד מאד את מטלות הבית, לעיתים ישנו גם חיסכון כספי ובעיקר מתפנה זמן רב לתוכו ניתן ליצוק ולפתח תחומי עניין ותפקידים חדשים. אמנם סיימתם את שלב גידול ילדיכם אך בוודאי שהם זקוקים לכם עדיין בתחומים רבים אחרים – טיפול בנכדים, עצה טובה, בילוי משותף בשעות הפנאי.

ניתן וכדאי לבדוק עם כל אחד מהילדים איך ובמה היה מעוניין בעזרתכם. עם התארכות תוחלת החיים ואיכותם ניתן לנצל את הזמן העומד בפניכם להתנדבות, למידה, פיתוח תחביבים, חידוש קשרים חברתיים עם חברים המצויים כמוכם באותו שלב בחיים וכן גם עבודה אינטנסיבית ומחודשת על בניית הזוגיות. בהרבה מובנים זו חזרה לתקופת ראשית הקשר ועיצובו מחדש. ניתן להיעזר באיש מקצוע שילווה אתכם בשינויים אלו, על מנת שתוכלו לקבלם עם הקושי והרגשות הלא פשוטים המתעוררים, ולנסות ליצור דיאלוג פתוח לתכנון הזוגיות כפי שהייתם רוצים לראותה בשנים הבאות.בברכה,


ליהי הימן גלט
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת
מנהלת התחנה לטיפול וייעוץ זוגי


 

כתובת: ת.ד. 210 קרית מלאכי   טלפקס: 08-8503823   מייל: merkaznerya@gmail.com